Antimigrenózní masáž: Účinné přírodní řešení pro úlevu od migrény

Antimigrenózní masáž: Účinné přírodní řešení pro úlevu od migrény

Migrenózní bolest dokáže člověka složit. Kdo to nezažil, těžko pochopí, proč někdo vleže se staženými žaluziemi a hlavu si drží v dlaních. Jenže šáhnout pokaždé po pilulce? Ne každý je s tím v pohodě. Existuje ale způsob, který tělu uleví bez nutnosti chemie – antimigrenózní masáž. Těch pár šikovných tahů, které můžete udělat sami nebo s pomocí zkušeného maséra, dokáže při pravidelnosti hodně změnit. Pochází ze spojení východních i západních technik a míří přímo k podstatě problému – uvolnění napětí v krční, šíjové a obličejové oblasti.

Proč migréna vzniká a jak s ní zatočit přírodní cestou?

Počet lidí, kteří migrenózně trpí, překvapí nejednoho statistika. Podle údajů WHO jde o 14 % celosvětové populace a v Česku tak žije přibližně 1,2 milionu lidí, kterým život pravidelně komplikuje pulzující bolest na jedné straně hlavy, přecitlivělost na světlo, zvuky, někdy i zápachy – a často nevolnosti. Většina lidí je ve věku mezi 20 a 40 lety, častěji ženy.

Vědci se dlouho přeli, proč vlastně migréna vzniká. Dnes je jasné, že do hry vstupuje genetika, hormonální změny, stres, nedostatek spánku i náhlé změny počasí. Většina migrén začíná v oblasti šíje a ramen, kde se svalstvo napíná, dráždí nervy a komplikuje prokrvení – a bolest je na světě. „Při migréně dochází k aktivaci nervového systému a podráždění cév v mozku,“ vysvětluje neurolog prof. Pavel Kalvach. Právě zde má masáž velký potenciál ke zmírnění nebo dokonce odvrácení nástupu záchvatu. Žádné vedlejší účinky, žádná závislost. Jen vaše ruce a trocha znalostí.

Pokud se někdo ptá – stačí mi masáž? Záleží samozřejmě na příčině. Když je bolest spojená s napětím, špatným držením těla, stresem nebo únavou, mnohdy antimigrenózní masáž dokáže překvapit. Pomocí lehkého tlaku a hnětení totiž ovlídňuje nejen svaly, ale i nervová zakončení, krevní oběh i uvolnění hormonů, které navozují pocit pohody. Podle studií české Neurologické společnosti platí, že pravidelná masáž krční a šíjové oblasti snižuje četnost záchvatů až o 36 %. Skvělý výsledek bez vedlejších účinků.

Ani nejlepší masáž ale nenahradí péči lékaře, pokud je migréna opravdu těžká a trvalá. Na druhé straně, pokud vás trápí typická bolest hlavy po náročném dni, může být správně provedená přirozená masáž ideálním startem změny. Kdo zažil pocit uvolnění hluboko pod kůží, ví, že tělo masáž umí ocenit.

Jak vypadá antimigrenózní masáž a co od ní čekat?

Jak vypadá antimigrenózní masáž a co od ní čekat?

Konkrétní tahy se nemusí učit roky. Postačí základní pochopení, kde napětí vzniká a kam masér směřuje své pohyby. Nejde o žádné brutální šlapání po zádech, ale citlivé jemné pohyby, které uvolní při migrénové bolesti vše podstatné – krk, šíji, ramena, někdy i spánky a čelo.

Začněte vsedě nebo vleže – obojí funguje. Uchopte šíji do dlaní, palci hraňte jemně kolem páteře, provádějte krouživé, pomalé stisky v místě, kde napětí bývá nejsilnější. Masáž pokračuje k ramenům a trapézovým svalům, kde se stres často ukládá nejvíc. Lidé, kdo pracují dlouhé hodiny u počítače, znají ten pocit, kdy je krk jako z betonu. Během masáže je důležité dýchat zhluboka a vnímat, kde leží největší bolestivé body. Pokud už nastupuje migréna, maséra nechte projet i spánky a čelo. Zde se pracuje s menším tlakem, spíše jemnými krouživými tahy a krátkým přiložením ledového polštářku.

Podle recomendable zdroje, American Massage Therapy Association:

„Pravidelná masáž hlavy, krku a ramen nejen snižuje výskyt migrén, ale pomáhá i snižovat jejich intenzitu.“

Oblíbená je i tzv. tlaková automasáž: dvě minuty tlačit bříška palců do středu čela nebo do bodu mezi obočím. To aktivuje parasympatický nervový systém a pomáhá tělu naladit se na klid. Někdo přidává masáž ušních boltců, jemná stimulace zde opět podporuje uvolnění. Chladivý gel s mentolem, esenciální olej z levandule nebo máty ještě zintenzivní efekt. Není špatné spojit masáž s aromaterapií, oblíbené jsou levandulové nebo eukalyptové esence. Vedle masáže totiž mozek uklidní i vůně spojená s relaxací.

Když dojde na prevenci, rozhodně platí pravidelnost. Mnoho lidí tvrdí, že už po dvou týdnech pravidelných antimigrenózních masáží pociťují menší potřebu léků a zvládají práci mnohem líp. Důležité je ale techniku nenásilnit – vnímat svoje tělo a nedělat žádný pohyb, který vyvolává větší bolest nebo závratě.

Tipy, domácí postupy a nejčastější otázky kolem antimigrenózní masáže

Tipy, domácí postupy a nejčastější otázky kolem antimigrenózní masáže

Sám doma člověk dokáže udělat hodně. Stačí znát pár jednoduchých pravidel a nebát se je vyzkoušet a najít, co nejlépe funguje právě vám. Pokud chcete zapojit masáž do běžné rutiny proti migréně, tady máte pár konkrétních kroků:

  • Začněte masáží šíje v sedě, opřete se a zkuste hluboce dýchat nosem (relaxace svalů je efektivnější, když mysl není napjatá).
  • Jemně tlačte palci podél páteře, postupujte směrem vzhůru a dovnitř k lebce, vždy dvě minuty na každou stranu.
  • Přejděte na ramena – zde střídavě mačkejte a uvolňujte trapézový sval.
  • Přesuňte ruce ke spánkům, kde lehkými krouživými pohyby obnovujete průtok krve.
  • Při prvním pocitu bolesti můžete přiložit studený obklad nebo chladivý gel.
  • Pokud trpíte častější migrénou, doporučuje se masáž provádět 3–4krát týdně, ideálně v klidném prostředí.

Každého zajímá, jak rychle může masáž pomoci. Často už během prvních minut přijde změna – napětí poleví, hlava se jakoby „odlehčí“ a bolest se mírní. Podle dat z Brna, kde v Centru pro bolesti hlavy sledují desítky klientů, třetina pacientů vnímá zlepšení už během první masáže. U chronických migrén je třeba větší vytrvalost – změny přicházejí během měsíců.

Funguje masáž i při těhotenství? Jasně, jen je potřeba zvýšená opatrnost, slabší tlak a zaměření spíše na šíji a čelo. Když bojujete s migrénami dlouhodobě a žádný postup vám nevyhovuje, nebojte se poradit s lékařem nebo zkušeným masérem s praxí v léčbě migrény.

Pro srovnání, kolik času věnují migréně a co pomáhá nejvíce, ukazuje tabulka níže:

PostupÚleva ihned (%)Pravidelně užívá (%)
Antimigrenózní masáž6749
Léky proti bolesti8568
Akupresura/relaxace4238
Změna životního stylu3556

Nelze říct, že by masáž byla řešením pro každého. Ale tam, kde jde migréna ruku v ruce s napětím, špatným držením těla nebo dlouhodobým stresem, je to možnost, jak jednoduše a bezpečně pečovat o sebe. Alespoň zkusit jednou týdně – to zvládne skoro každý.

o autorovi
Napsat komentář